środa, 8 kwietnia 2020

Rodzinne świętowanie

Dziś spotykamy się on-line o  9:00, a jeśli się nie uda o 10:00.
Join Zoom Meeting
https://us04web.zoom.us/j/7025038280?pwd=N2lHRkJhbWYrcHV4RUJLR2Z5a3VUZz09

Password: 454061

 - będziesz opisywać ilustrację, 
- utrwalisz rozpoznawanie rzeczowników, przymiotników  i czasowników
- wykonasz ćwiczenia rytmiczne
- utrwalisz dodawanie i odejmowanie dużych liczb
- poznasz znaczenie dwóch polskich powiedzeń związanych z jajkiem
-poznasz zwyczaje wielkanocne na świecie
- poznasz zabawy z przyborem nietypowym - jajkiem

Zamknij oczy i wysłuchaj utworu. Jaką scenę sobie wyobraziłeś? - Jeśli nie będziesz na zajęciach zapisz w komentarzu na blogu. Zwróć uwagę na jakich instrumentach jest wykonywany, jaki jest nastrój tempo. Przygotuj swój instrument muzyczny z kubeczka po jogurcie. Muzyka do wspólnego grania 

Obejrzyj ilustrację i opisz ją.

Wysłuchaj wiersza "Tańczące pisanki"
Uzupełnij kartę pracy. Wypisz z niego po 5 rzeczowników i  czasowników  oraz wyjaśnij znaczenie powiedzeń: 
obchodzić się z kimś jak z jajkiem, 
 jajko mądrzejsze od kury

Czy wiesz jak poszukać wyjaśnień? Wejdź na https://pl.wiktionary.org/wiki/ W okienko szukaj słowa wpisz całe wyrażenie frazeologiczne - powiedzenie.

Poznaj zwyczaje wielkanocne na świecie. Wykonaj quiz

Poćwicz dodawanie i odejmowanie dużych liczb. Wykonaj zadania z podręcznika str. 128 i zad.1 str.129 oraz działania z karty pracy.

Możesz wykonać baranka z rolki po papierze toaletowym i waty instrukcja

Aby w święta zażyć trochę ruchu i radośnie spędzić czas z rodziną proponuję
Zbijające jajko Potrzebujemy plastikowych kubeczków lub kręgli i plastikowe jajko. Wyznaczamy miejsce z którego będziemy rzucać, a po przeciwnej stronie ustawiamy kubki lub kręgle. Dzieci rzucają tak długo, aż wszystkie kubeczki/kręgle się przewrócą.
Wyścig z jajem Potrzebna będzie łyżka - drewniana lub zwykła i jajko na twardo bądź sztuczne! 😉 Wyznaczamy start i metę. Zadanie polega na przeniesieniu jajka na łyżce w taki sposób, aby nie spadło. Żeby nie było tak łatwo i przyjemnie, możemy mierzyć czas, zorganizować wyścig, zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na kolanach, wielkimi krokami, na palcach, na piętach, na bokach stóp, dołożyć przeszkody na które nie wolno nadepnąć, zawiązać oczy, z jajkiem między kolanami itd. Przez całą trasę należy trzymać wyprostowaną rękę. Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.

Waletka inaczej wybitka. Polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, czyje jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej, podczas wszystkich potyczek.
Szukanie jajek Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.


Do koła Przygotuj mały słodki podarunek (lizak lub cukierek) dla każdego uczestnika zabawy. Ułóż je w narysowanym wcześniej na podłodze kole. Jeśli na podwórku to patykiem lub kredką. W domu można to koło wyznaczyć przyklejając szeroką taśmę do dywanu. Każdy turla jajko po dywanie tak, żeby wtoczyło się do koła. Bierze tę słodycz, najbliżej której zatrzyma się jajko. I tak po kolei.


Najdalej Wszyscy uczestnicy zabawy stają w szeregu. Na znak toczą jajka po ziemi. Wygrywa osoba, której jajko potoczyło się najdalej.